Adia Colar „Naujas puslapis“: tai vis tiek išlįs.

Neseniai viena pažįstama pasidalijo su manimi keliomis ją kamavusiomis problemomis, o baigusi atsiprašė, kad apsunkino mane savo rūpesčiais. Liepiau nesijaudinti, sakiau, kad jai reikėjo išsilieti, kad aš pati nuolat turiu priminti sau, jog visomis problemomis vienokiu ar kitokiu būdu vis tiek atsikratome, nesvarbu, iškalbame ar, mano atveju, išvemiame. Ir nors mes abi pradėjome kvatoti, aš nejuokavau – mus kankinančiais dalykais vienaip ar kitaip vis tiek atsikratome.

Žinau tai iš metų metus trukusios praktikos. Aš instinktyviai noriu daryti bet ką, kad pasijusčiau geriau, kai susiduriu su nemaloniais jausmais. Todėl kaskart, kai tik galėdavau pasirinkti maistą vietoj susidūrimo su skausmingomis emocijomis, bėgdavau prie šaldytuvo.

Iš keleto žmonių esu girdėjusi, kad jei turi problemą ir su ja tvarkaisi valgydamas, tai turi dvi problemas. Valgymą galima keist bet kokiu kitu elgesiu. Jei turi problemą ir tvarkaisi su ja badaudamas/vemdamas/gerdamas/besižalodamas/pasiduodamas manijai/vokdamas/kitaip kompulsyviai besielgdamas, turi dvi problemas. Ar, priklausomai nuo elgesio pasekmių, daugiau nei dvi problemas.

Yra daugybė būdų teisingai susidoroti su sunkiomis emocijomis ar sudėtingomis situacijomis. Štai metodai, kuriuos taikau aš:

 • pasikalbu su draugais, artimaisiais ar kitais, kuriais pasitikiu;
 • parašau apie tai (užrašų knygelėj, dienorašty, popieriaus lape ar net facebook’e);
 • meldžiuosi, medituoju ar ką nors įsivaizduoju;
 • kuriu (piešiu, lipdau, siuvu);
 • klausau muzikos arba dainuoju;
 • verkiu (tuoj aptarsiu tai plačiau).

Skirtingiems žmonėms reikalingi skirtingi metodai. Kai kas, kas efektyviai suveikia man, gali jums visiškai nepadėti, todėl eksperimentuokite ir ieškokite, kas tinka jums ir jūsų gyvenimo būdui.

Tačiau lygiai taip pat egzistuoja ir elgesio modeliai, kurie visai nepadeda ir net kenkia, kai susiduriama su nemaloniomis emocijomis:

 • problemos vengimas;
 • neigiamų emocijų nukreipimas į save (žalojimasis ar nuolatinė graužatis, apmaudas)
 • neigiamų emocijų nukreipimas į kitus (nevaržomas elgesys reiškiant emocijas, pvz., pyktis ant niekuo dėtų žmonių, daiktų svaidymas ir pan. )

Verkimas

Kai kalba eina apie skaudžius ir nemalonius įvykius/dalykus/emocijas, kartais labai neblogai yra tiesiog išsiverkti. Suprantu, kad daugumai žmonių ašaros nekelia asociacijų su kuo nors maloniu (kaip ir pati paskata verkti). Aš noriai prisipažįstu, kad ir man nepatinka verkti, tačiau uoliai dirbu bandydama iš ašarų išspausti naudos.

Mano požiūris į verkimą pradėjo keistis prieš porą metų savo terapeutės kabinete. Sėdėjau apsipylusi ašaromis, varvančia nosimi, nubėgusiu tušu ir skundžiausi gydytojai, kad man nepatinka verkti, kad tai taip nešvaru! Terapeutė pažiūrėjo į mane ir pasakė: „Taip, tikrai, o vemti tai jau nėra nešvaru.“. Ji buvo teisi.

Verkti ir išgyventi sudėtingas emocijas ar situacijas gali būti nemalonu, bet tai kur kas mažiau nešvaru – fiziškai, psichologiškai, dvasiškai ar emociškai – nei bandyti jų išvengti. Nemalonių jausmų išgyvenimas yra kur kas reikalingesnis nei jūs ar aš norėtumėm, bet tik paisydami jų sugebėsim galvoti, veikti, sveikti, žodžiu, tiesiog gyventi. Problemos ignoravimas ir vengimas gali suteikti apgaulingą taip trokštamos ramybės ir/ar susitaikymo su savimi jausmą, tačiau iš esmės ji niekur nedingsta. Anksčiau ar vėliau problema vis tiek ras būdą išlįsti ir teks su ja susidoroti.

Iššūkis

Kokiomis priemonėmis jūs tvarkotės su sudėtingomis situacijomis ar nemaloniomis emocijomis?

Panaudokite vieną iš jų šiandien pat!

 

Įrašo “Adia Colar „Naujas puslapis“: tai vis tiek išlįs.” komentarų: 1

 1. Keli mano veiksmingi būdai lengviau išbūti kartu su nemaloniomis emocijomis:
  veiksmingiausias – dienoraštis
  knygos apie pyktį, perfekcionizmą, žemą savivertę (padeda pasisemti sveikų minčių)
  giliai kvėpuoju
  klausausi muzikos
  einu į dušą
  einu į baseiną
  einu pabūti gamtoje
  saikingai pasportuoju
  saikingai pasitvarkau namuose
  pasakau sau, kad problemos neišsisprendžia akimirksniu
  einu pas psichoterapeutą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s