Kaip įveikti pastovų persivalgymą: veiksniai, galintys palaikyti pastovų persivalgymą

Mažai tyrinėta, kaip pastovus persivalgymas keičiasi laikui bėgant ir kokie veiksniai daro tam įtaką. Todėl sunku pasakyti, kas sąlygoja jo vystymąsi, kas stabdo, o kas skatina atkrytį. Tačiau vis dėl to galima išskirti keletą svarbių veiksnių.

Nuolatinis dietos laikymasis

Jau aptarėme įvairius kelius, kurie pastūmėja dietos besilaikančius žmones į pastovų persivalgymą. Jei dieta yra „ekstremali“ (t.y., dietos besilaikantysis labai mažai valgo ir visokeriopai save varžo), atsiranda stiprus fiziologinis poreikis valgyti. O jei dieta yra „griežta“ (t.y., dietos besilaikantis žmogus nusistato labai specifinius dietos tikslus ir perfekcionistiškai jų laikosi), dietos laikymosi tarpsnius keičia persivalgymo priepuoliai ir atvirkščiai, nes šie procesai skatina vienas kitą.

Dėl minėtų mechanizmų dietos laikymasis ir skatina pastovų persivalgymą. Būtent dėl šios priežasties daugybė gydymo būdų remiasi dietos laikymosi ribojimu ar net visišku atsisakymu. Įdomu, kad dietos laikymasis gali pastūmėti į persivalgymo priepuolius net persivalgyti nelinkusius žmones. Gausūs dietos besilaikančių žmonių tyrimai leido išaiškinti vadinamąjį kontrreguliavimo efektą – dietos besilaikančių žmonių polinkį liautis laikiusis dietos ir dėl įvairių priežasčių persivalgyti.

Laikytis dietos skatina įvairūs veiksniai. Vieni pagrindinių – anksčiau minėta savikontrolė ir susirūpinimas dėl išvaizdos bei svorio. Pastarąjį rūpestį dar labiau sustiprina tai, kad dabartinė Vakarų visuomenė linkusi teikti pranašumą lieknai figūrai. Žmonės, praeityje turėję antsvorio, gali būti ypač linkę laikytis dietos, nes bijo priaugti prarastą svorį. Tokias jų pastangas gali skatinti draugai ar giminaičiai.

Vėmimas ir piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais vaistais

Abu šie svorio kontroliavimo metodai skatina pastovų persivalgymą, nes tikėjimas jų efektyvumu panaikina pagrindinį stimulą atsisakyti persivalgymo – baimę priaugti svorio. Vėmimas ir piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais vaistais būdingi nervinei bulimijai, kuria sergant susiformuoja net keletas sąveikaujančių ydingų ratų, skatinančių dažnai pasikartojančius persivalgymo priepuolius. Plačiau apie tai jau kalbėjome.

Tarpasmeniniai santykiai, įvykiai ir aplinkybės

Persivalgymo problemų eigą dažnai gali nulemti įvairūs įvykiai ir aplinkybės. Šiuo atžvilgiu labai svarbūs yra tarpasmeniniai santykiai. Pvz., artimi ir priimtini santykiai su partneriu gali sustiprinti savigarbą, sumažinti susirūpinimą figūra bei svoriu ir panaikinti kai kuriuos streso šaltinius, tuo pačiu skatindami sveikimą. Santykių žlugimas gali turėti priešingą poveikį. Nors šios prielaidos dar neparemtos mokslinių tyrimų duomenimis, bet gali būti, kad Oksforde atliekami tyrimai ateityje leis pateikti daugiau informacijos šia tema.

Nėštumas

Nėštumo metu persivalgymo problemos ypač išryškėja. Kai kurios besilaukiančios moterys nebesijaučia atsakingos už savo svorį ir todėl nemato reikalo laikytis dietos. Be to, jos atsisako dietos ir bijodamos pakenkti vaisiui. Nėštumo metu pastovus persivalgymas kelia mažiau rūpesčių, o kartais net visiškai išnyksta. Deja, daugelis moterų po gimdymo greitai vėl ima laikytis dietos, o tai ir dalies paaiškina, kodėl taip dažnai pasitaiko atkryčių.

Noras pasikeisti

Gaila, kad iki šiol mažai tirti persivalgymo sutrikimų eigą įtakojantys veiksniai. Tokių tyrimų reikia ne tik todėl, kad geriau suprastume šias problemas, bet kad būtų tobulinami gydymo būdai.

Kalbėdami apie veiksnius, darančius įtaką pastoviam persivalgymui, praleidome vieną esminių veiksnių – motyvaciją pasikeisti. Kai kurių žmonių troškimas pasikeisti nėra stiprus. Jie susitaiko su pastoviu persivalgymu ir visas jų gyvenimas sukasi apie jį. Tokiais atvejais pastovus persivalgymas turi tendenciją išlikti. Tuo tarpu kiti žmonės nusprendžia keistis, pradėti viską iš naujo. Įdomu, kad priėmus tokį sprendimą kai kuriems žmonėms pavyksta jį įgyvendinti savo jėgomis. Dar kitiems prireikia pagalbos iš šalies.

Iki šiol tyrimais nebuvo atsakyta į klausimą – kas paskatina nuspręsti žmones pradėti viską iš naujo. Bet tai bus padaryta. Viliamės, kad galbūt valgymosutrikimai.com suteiks tokį stimulą – pradėti viską iš naujo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s