Kaip įveikti pastovų persivalgymą: veiksniai, darantys įtaką pastovaus persivalgymo atsiradimui. II dalis

Psichikos sutrikimai šeimoje

Kaip galimas valgymo sutrikimų veiksnys buvo tiriami ir psichikos sutrikimai, pasitaikantys nuo valgymo sutrikimų kenčiančiųjų šeimose. Didžiausias dėmesys teko nervine anoreksija sergančiųjų šeimoms, nors kai kurie tyrimai buvo skirti ir nuo nervinės bulimijos kenčiančių žmonių šeimose pasitaikančioms psichikos problemoms. Šeimos, kurių nariai kenčia nuo pastovaus persivalgymo, deja, tebelaukia savo eilės.

Iki šiol labiausiai tirtas psichinis sutrikimas – depresija. Išvados rodo, kad klinikinės depresijos atvejis šeimoje padidina valgymo sutrikimų riziką dukteriai. Ko kas dar nežinoma, kodėl taip yra. Pagrindinė priežastis gali būti fiziologinė anomalija – serotonino, cheminės medžiagos, kuri, kaip manoma, susijusi su depresija ir maisto suvartojimo kontrole, reguliavimo defektas. Kita vertus, įtakos gali turėti ir tai, kad vienas iš vaiką auginančių tėvų serga depresija.

Dar vienas tirtas sutrikimas – piktnaudžiavimas psichiką veikiančiomis medžiagomis (pvz., alkoholiu ar narkotikais). Kaip dar kalbėsime, ypatingo ryšio tarp nervinės bulimijos ir minėto piktnaudžiavimo nerasta. Galbūt galima tikėtis kiek stipresnių sąsajų tarp jo ir persivalgymo sutrikimo, tačiau tai dar turi patvirtinti tyrimai.

Vaikystėje atsiradę psichikos sutrikimai

Kaip jau buvo minėta, nervine bulimija sergantiems dažnai pasitaiko ir klinikinė depresija, bet, atrodo, kad pastaroji dažniausiai yra valgymo sutrikimų pasekmė – arba ji sutampa, arba lydi valgymo sutrikimų pradžią. Kaip rodo naujausi tyrimai, nuo valgymo sutrikimo kenčiantys žmonės dažnai būna prislėgti prieš sutrikimo pradžią, o ir susirgus depresija vaikystėje padidėja valgymo sutrikimų pavojus. Jokie kiti vaikystėje patirti psichikos sutrikimai šiuo atžvilgiu nebuvo pakankamai ištirti.

Traumuojantys vaikystės įvykiai ir išgyvenimai

Gydytojai praktikai, dirbantys su persivalgymo problemų turinčiais žmonėmis, negali nepastebėti, kaip dažnai jų vaikystę lydėjo traumas sukeliantys įvykiai: mirtys, išsiskyrimai, tėvų nesutarimai, fizinės ligos, patyčios ir prievarta. Tačiau kol kas neaišku, ar šie žmonės patiria tokių išgyvenimų dažniau nei kitų psichinių sutrikimų turintys asmenys.

Seksualinis tvirkinimas yra vienintelis plačiau išnagrinėtas aspektas. Iš pradžių manyta, kad labai didelis procentas sergančiųjų nervine bulimija patyrė seksualinę prievartą vaikystėje. Tačiau Leičesterio universiteto (Jungtinė Karalystė) tyrimas parodė, kad jis nėra aukštesnis nei kitų nuo psichikos sutrikimų kenčiančių asmenų (žr. žemiau). Oksforde atliekamo tyrimo metu buvo palyginti tiesiogiai iš bendruomenės parinktų grupių seksualinio tvirkinimo rodikliai. Šias grupes sudarė: jokių psichikos sutrikimų neturinčios moterys; ne nuo valgymo, o nuo kitokio psichikos sutrikimo kenčiančios moterys; nervine bulimija sergančios moterys.

Kadangi šios trys grupės buvo parinktos ne tik iš besigydančių pacienčių, bet ir iš bendruomenės, buvo išvengta galimo šališkumo. Išvados parodė, kad esama ryšio tarp vaikystėje patirto seksualinio tvirkinimo ir vėlesnio valgymo sutrikimo išsivystymo, bet šis ryšys greičiausiai nėra tipiškas. Juk nuo kitų psichikos sutrikimų kenčiantys žmonės irgi buvo seksualiai tvirkinti praeityje. Taigi galima tvirtinti, kad seksualiai tvirkintoms moterims apskritai gresia didesnis psichikos, o ne konkrečių valgymo, sutrikimų pavojus. Nors tenka daryti išvadą, kad bendra seksualinio tvirkinimo įtaka yra ribota, tai, žinoma, nesumažina seksualinio tvirkinimo, kaip atskirų atvejų etiologinio (priežasties nustatymo) veiksnio, svarbos.

Asmenybės bruožai

Kaip buvo minėta, tam tikrų asmenybės bruožų turintys žmonės ypač linkę į valgymo sutrikimus. Šios pakraipos tyrimai didžiausią dėmesį sutelkė į nervine anoreksija sergančius žmones, tad jie labiau susiję su nervine bulimija nei su persivalgymo sutrikimu.

Panašu, kad tie žmonės, kuriems išsivysto nervinė anoreksija, vaikystėje pasižymi nepaprastu paklusnumu ir sąžiningumu. Dažnai jie būna kiek drovūs ir uždari. Jiems gali kilti sunkumų bendraujant su kitais vaikais. Kita vertus, jie yra linkę konkuruoti ir siekti tikslo. Šie žmonės kelia sau didelius reikalavimus ir verčia save siekti užsibrėžtų tikslų. Šie specifiniai bruožai, atrodo, yra menko savęs vertinimo ir perfekcionizmo, būdingo daugumai nervine anoreksija ir nervine bulimija sergančių žmonių, požymis.

Šias išvadas dažnai patvirtina psichoterapiniai tyrimai. Dr. Michael Strober iš Kalifornijos universiteto, vieno geriausių asmenybės ir valgymo sutrikimų ekspertų, tvirtinimu, detalus šių pacientų vidinio pasaulio tyrinėjimas atskleidžia „visuotinę baimę pasirodyti silpnam, nevisaverčiam ar vidutiniam; nesugebėjimą džiaugtis laisvalaikiu; nenorą rizikuoti ir susidurti su naujovėmis; nenorą imtis spontaniškos nevaržomos veiklos arba reikšti jausmus; nereikalingų dėmesį blaškančių impulsų bei troškimų pasireiškimą siekiant aukštensnių moralinių tikslų“. Jis taip pat tvirtina, kad dėl tokių asmenybės bruožų šie žmonės yra beviltiškai prastai pasirengę paauglystės problemoms.

Iki šiol nuo persivalgymo sutrikimo kenčiančių žmonių asmenybės bruožai nebuvo tyrinėti, tačiau darbas su sergančiaisiais leidžia manyti, kad jiem irgi būdingos aukščiau išvardytos savybės. Paanašu, kad ypatingų problemų šiems žmonėms kyla dėl kategoriškumo ir menko savęs vertinimo. Galima išskirti nuo pastovaus persivalgymo kenčiančių žmonių pogrupį, kuriam būdingi impulsų kontroliavimo sunkumai, dažniausiai išryškėjantys dar vaikystėje.

Dietos laikymasis

Jau aptarėme ryšį tarp pastovaus persivalgymo ir dietos laikymosi bei parodėme, kad abi šios grandys sudaro bendrą ciklą, kuriam būdingas ilgalaikiškumas. Tačiau dar reikia pastebėti, kad dietos laikymasis didina pastovaus persivalgymo atsiradimo pavojų. Tad dietos laikymasis – labiausiai pagrįstas rizikos veiksnys. Pvz., konkretus tyrimas (žr. žemiau) parodė, kad besilaikantys dietos paaugliai suserga nervine bulimija dažniau negu jos nesilaikantys. Kita vertus, žinome, kad daugumai dietos besilaikančių paauglių pastovus persivalgymas vis dėl to neišsivysto. Kad jo rizika padidėtų, prie dietos laikymosi turi prisidėti kiti anksčiau minėti veiksniai.

Išvada: priežasčių daugiau nei viena

Pastovų persivalgymą sukelia ne viena priežastis. Atrodytų, kad daugeliu atvejų dieta daro tiesioginę įtaką pastovaus persivalgymo atsiradimui. Glaudų ryšį tarp dietos ir pastovaus persivalgymo galima įtarti dėl nervinės bulimijos geografinio paplitimo; fakto, kad pastovus persivalgymas labiau gresia moterims, bei amžiaus, kuriame minėta problema prasideda. Kita vertus, žinome, kad ne visada pastovus persivalgymas prasideda nuo dietos laikymosi. Be to, ne visoms dietos besilaikančioms moterims išsivysto pastovus persivalgymas. Tai reiškia, kad pagrindinis vaidmuo tenka kitiems socialiniams, psichologiniams ar fiziniams veiksniams, kurie veikia savarankiškai arba kartu su dietos laikymusi.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s