Kaip įveikti pastovų persivalgymą: veiksniai, darantys įtaką pastovaus persivalgymo atsiradimui. I dalis

Panašu, kad pastovaus persivalgymo atsiradimui turi įtakos žemiau pateikti veiksniai. Tačiau reikia turėti galvoje, kad  iki šiol ši sritis nėra pakankamai plačiai ištirta, tad informacija nėra galutinė.

Socialiniai veiksniai

Kaip jau buvo minėta, nervinė bulimija atsirado aštuntajame ir devintajame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose tose pasaulio dalyse, kur jau buvo susidurta su nervine anoreksija: Šiaurės Amerikoje, Šiaurės Europojo, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Kadangi jose madinga moteris – plona moteris, ir jaunos moterys dėl to dažnai laikosi dietos, socialiniai veiksniai, skatitantys taip elgtis, išties turi įtakos nervinės bulimijos atsiradimui. Kertinis iš šių veiksnių – besikeičianti mados pasaulio modelių figūra. Nervinė bulimija atsirado, kai tapo madinga būti ypač plona, pvz., kaip populiarioji anglų manekenė Twigi.

Persivalgymo sutrikimo geografinis paplitimas dar nėra ištirtas, bet būtų įdomu sužinoti, ar jis toks pat, kaip ir nervinės anoreksijos bei nervinės bulimijos atvejais.

Lytis

Nervinė bulimija ir persivalgymo sutrikimas daug dažniau pasitaiko moterims negu vyrams, nors persivalgymo sutrikimo atveju lyčių skirtumas ne toks ryškus. Kodėl moterims labiau gresia persivalgymo problemos? Viena pagrindinių priežasčių yra ta, kad moterys dažniau nei vyrai laikosi dietos. O kaip jau matėme, dietos laikymasis labai padidina pastovaus persivalgymo pavojų.

Iš to, kas pasakyta, kyla dar vienas klausimas: „Kodėl moterys labiau negu vyrai linkusios laikytis dietos?“. Pirma, būtent moterys dažniausiai patiria socialinį spaudimą būti lieknoms. Antra, moterys labiau negu vyrai yra linkusios vertinti save pagal išvaizdą. Iš šių pastebėjimų išplaukia, kad esama didelių ir reikšmingų vyrų bei moterų raidos skirtumų ir kad Vakarų visuomenėse moterys konkuruoja bei varžosi su vyrais dėl savo vaidmens (feministinis požiūris į persivalgymo problemų priežastis pateikiamas dr. Ruth Striegel-Moore iš Wesleyan universiteto (JAV) straipsnyje, kurio santrauką jums siūlome).

Etninė grupė

Kalbant apie sergančiuosius, esama nuomonės, kad nervine bulimija daugiausiai serga baltaodės moterys – bet akivaizdu, kad pacientų imtis gali apspręsti išankstinis etninis nusiteikimas. Tuo tarpu bendruomenės tyrimai rodo, kad pastovus persivalgymas vienodai būdingas ir afroamerikietėms, ir baltaodėms. Tačiau šie duomenys vis dėl to turėtų būti patikslinti, nes iki šiol atliktuose tyrimuose būta reikšmingų trūkumų, ypač vertinant, kas yra pastovus persivalgymas.

Socialinė padėtis

Kalbant apie sergančiuosius įrodyta ir tai, kad daugiau nervine bulimija sergančių žmonių yra kilę iš viduriniojo ir aukštesniojo visuomenės sluoksnio. Bet tai vėlgi gali reikšti, kad viduriniosios ir aukštesniosios klasių atstovai dažniau kreipiasi pagalbos. Persivalgymo sutrikimo paplitimą pagal socialinę padėtį dar reikia apibrėžti.

Amžius

Kaip matyti iš žemiau pateiktos iliustracijos, valgymo sutrikimai paprastai išsivysto paauglystės ar ankstyvos pilnametystės metais. Galbūt tai paaiškina ta aplinkybė, kad šiame amžiuje itin dažnai laikomasi dietos, kurią savo ruožtu skatina du veiksniai. Pirma, kaip jau buvo minėta, moterys (ypač šiame amžiaus tarpsnyje) labiau negu vyrai linkusios vertinti save pagal išvaizdą. Antra, daugelio lytiškai subrendusių moterų figūros šiandien nėra laikomos idealiomis lyginant su mados pasaulio atstovių parametrais. Nenuostabu, kad jauna moteris, kurios besivystantis kūnas nepanašus į idealą, gali bandyti jo siekti laikydamasi dietos.

Kitas su amžiumi susijęs veiksnys yra tas, kad paauglystėje, kaip visi žinome, pasireiškia pagrindiniai brendimo sunkumai: besikeičianti išvaizda, nuotaikų svyravimai, socialinių lūkesčių ir vaidmenų pokyčiai. Paaugliai, turintys asmenybės bruožių, kurie, kaip manoma, kelia persivialgymo problemų grėsmę, šiame amžiaus tarpsnyje ypač linkę išgyventi kontrolės praradimo jausmą. Kai kurie pastebi, kad dietos laikymasis padeda atgauti kontrolę ir kaip elgesio norma, pelniusi socialinį bendraamžių pripažinimą, suteikia jiems galimybę vertinti save. Taigi dietos laikymasis labiau nei kokia nors kita priemonė leidžia save kontroliuoti ir tai gali tęstis daugybę metų.

Svarbios ir tam tikros su amžiumi susijusios permainos. Ypač reikšmingas įvykis – išvykimas iš namo mokytis aukštojoje mokykloje. Neretai kaip tik šiuo metu ir prasideda ar paūmėja pastovus persivalgymas. Lengva paaiškinti, kodėl taip atsitinka. Tai ne tik stresą sukeliantis pereinamasis laikotarpis, bet kai kuriems paaugliams ir pirmasis kartais, kai jiems tenka visiška atsakomybė, ką ir kada valgyti. Todėl kai kurie jaunuoliai nekontroliuojami valgo nepakankamai, o kiti – persivalgo ir priauga daug svorio.

Nutukimas

Dabar jau žinoma, kad genetiniai veiksniai turi daug įtakos figūrai ir svoriui. Tyrimų išvados leidžia manyti, kad žmonėms, kurie serga nervine bulimija, padidėja rizika nutukti, nes dauguma jų vaikystėje svėrė per daug ir/ar tarp jų šeimos narių pasitaikė nutukusių žmonių. Suprantama, kad šis polinkis nutukti skatina laikytis dietos, ypač atsižvelgiant į jau minėtą socialinį spaudimą. Be to, jei kas nors iš šeimos narių kenčia nuo ryškių svorio problemų, tai padidina žmogaus jautrumą „storumui“ ir paskatina jį ar ją stengtis dietos pagalba to išvengti. Panašių duomenų apie persivalgymo sutrikimą nėra, nors šiuo atveju sąveika su nutukimu gali būti dar stipresnė.

Šeimos valgymo problemos ir sutrikimai

Tyrimais nustatyta, kad valgymo sutrikimai atsiranda ir vystosi šeimoje. Taip pat gali būti susiję ir su paveldimumu. Vienas būdų ištirti šią galimybę – tyrinėti identiškų ir neidentiškų dvynių porų valgymo sutrikimų rodiklį. Identiškų dvynių genai vienodi, taigi, jei sutrikimas būtų paveldėtas, jiems grėstų vienodas pavojus. Tuo tarpu neidentiški dvyniai vidutiniškai dalijasi pusę genų rinkinio, kaip paprasti broliai ir seserys. Išsamiausias dvynių tyrimas (žr. žemiau) parodė, kad nervinei bulimijai atsirasti iš tikrųjų yra svarbus genetinis faktorius. Tačiau nėra žinoma, koks tiksliai polinkis paveldimas. Galima paveldėti polinkį į vienokį ar kitokį svorį, biologines ar psichologines reakcijas, į dietos laikymąsi ir tam tikrus asmenybės bruožus. Iki šiol nebuvo atlikta dvynių, kenčiančių nuo persivagymo sutrikimo, tyrimų.

Kad valgymo sutrikimai vystosi šeimoje, dar nebūtinai reiškia, jog tai nulemia vien paveldėti ar iš dalies paveldėti veiksniai. Taip gali nutikti ir todėl, kad šeimos nariai „užkrečia“ vienas kitą. Buvo atlikta valgymo sutrikimų turinčių šeimų su maistu, valgymu, figūra ir svoriu susijusių nuostatų ir elgesio tyrimų. Didžiausias dėmesys iki šiol skirtas nervine anoreksija sergančiųjų šeimynykščiams, tačiau prieita labai skirtingų išvadų. Kai kurie tyrimai konstatavo aukštus neįprasto elgesio bei nuostatų rodiklius, kiti – ne.

Kaip liudija klinikinė praktika, neigiama įtaka pasitaiko palyginti dažnai. Pvz., kai moteris verčia dukteris kartus laikytis dietos.

Bus daugiau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s