Kaip įveikti pastovų persivalgymą: su pastoviu persivalgymu siejamos fizinės problemos. I dalis

Pastovaus persivalgymo sukeliamos problemos neatsiejamos nuo įvairių psichologinių ir socialinių sunkumų. Laikui bėgant šie sutrikimai gali paversti kasdienį laimingą gyvenimą liūdnu vegetavimu, kai padaroma žala ne tik problemų turinčiam žmogui, bet ir jo ryšiams su šeima bei draugais. Anksčiau aptarėme problematišką su pastoviu persivalgymu susijusį elgesį, o dabar pamatysime, jog padariniai nėra tik psichologiniai. Persivalgymo priepuoliai gali įvairiai pakenkti fizinei sveikatai. Paprastai arba kaip tiesioginis persivalgymo rezultatas, arba kaip su juo susijęs dietos laikymosi ir vėmimo padarinys. Daugelis būdingų pastovaus persivalgymo fizinių padarinių yra grįžtamojo pobūdžio, tačiau pasitaiko ir nebeatitaisomų. Didžioji padarinių dalis laikui bėgant sunkėja, taigi nereikėtų jų nepaisyti.

FIZINIAI PASTOVAUS PERSIVALGYMO PADARINIAI

Poveikis skrandžiui

„Nustoju valgyti, kai nebepajėgiu daugiau to daryti – kai esu tiesiogine to žodžio prasme prisikimšusi. Po persivalgymo priepuolių būnu tokia pilna, kad skauda skrandį ir vos galiu pajudėti. Jaučiu šleikštulį, o kartais, po ypač sunkaus priepuolio, vos begaliu kvėpuoti.

Iš karto po persivalgymo priepuolio jaučiami tam tikri fiziniai padariniai. Dažniausiai po objektyvaus persivalgymo priepuolio žmogus jaučiasi persisotinęs, ir kartais šis jausmas būna intensyvus bei skausmingas.

Kaip matyti iš lentelės, nervine bulimija sergantys žmonės po persivalgymo priepuolių jaučiasi labiau persisotinę nei nuo persivalgymo sutrikimo kenčiantys žmonės. Galbūt tai susiję su santykiniu valgymo greičiu.

Žmonės, kurie valgo tol, kol daugiau nebegali nė kąsnio nuryti, kartais pradeda dusti. Šį pojūtį sukelia išsipūtęs skrandis, kuris spaudžia diafragmą. Labai retais atvejais skrandžio sienelė taip įsitempia, kad yra pažeidžiama ar netgi plyšta. O tai labai pavojinga. Jei persivalgymo priepuolio metu jums pradeda skaudėti pilvą, būtina liautis valgius. O jei skausmas stiprus, reikia nedelsiant kreiptis pagalbos.

Nutukimas

Ryšys tarp pastovaus persivalgymo ir nutukimo nėra paprastas – iš tiesų jis pakankamai sudėtingas ir gana neaiškus. Nors sergant nervine bulimija antsvorio pasitaiko retai, persivalgymo sutrikimo atveju nutukimas yra įprastas reiškinys.

Kaip matyti iš iliustracijos, šių dviejų grupių kūno masių indeksai skiriasi. Natūralu būtų aiškinti tuo, kad nervine bulimija sergantys žmonės ypatingai kontroliuoja savo kūno svorį dirbtinai sukeldami vėmimą arba piktnaudžiaudami vidurius laisvinančiais vaistais, o nuo persivalgymo sutrikimo kenčiantys žmonės nėra linkę taip elgtis. Bet nutukimo ir pastovaus persivalgymo ryšys nėra toks paprastas dėl kelių priežasčių. Ar pastovus persivalgymas yra nutukimo priežastis, ar nutukimas – pastovaus persivalgymo? O gal esama kitokio veikimo mechanizmo? Panagrinėkime galimą sąryšį.

Pirmiausia būtų logiška daryti prielaidą, kad nuo pastovaus persivalgymo žmonės tunka ar bent jau priauga svorio (pirmasis kelias).

Pirmasis kelias:

Pastovus persivalgymas -> Nutukimas

Atrodytų, ta aplinkybė, kad tarp kenčiančių nuo persivalgymo sutrikimo yra daugybė nutukusių žmonių, patvirtina priežasties – pasekmės ryšį. Kita vertus, įrodyta, kad figūrą ir svorį nulemia genetiniai veiksniai. Tai reikštų, kad nuo pastovaus persivalgymo kenčiantys žmonės yra genetiškai „užprogramuoti“ antsvoriui ir todėl laikosi dietos, o tai savo ruožtu pastūmėja juos į persivalgymo priepuolius. Kitaip tariant išeitų, kad vis dėl to ne pastovus persivalgymas daro įtaką nutukimui, o nutukimas nulemia pastovų persivalgymą (antrasis kelias).

Antrasis kelias:

Nutukimas -> Dietos laikymasis -> Pastovus persivalgymas

Vienintelis patikimas būdas išsiaiškinti, ar pastovus persivalgymas skatina nutukimą, ar atvirkščiai, – stebėti, kaip sergančiųjų žmonių svoris keičiasi laikui bėgant, kad įsitikintume, kas po ko seka. Tačiau niekas iki šiol to dar nepadarė. Žinoma, gali būti, kad pastovus persivalgymas yra nutukimo priežastis. Bet jei nutukimas atsiranda anksčiau už pastovų persivalgymą (antroji galimybė), tikėtina, kad pastarasis turės tiesioginės įtakos nutukimui išlikti ar net didėti, ir tokiu būdu susidarys užburtas ratas (trečioji galimybė), Dėl šios priežasties pastovaus persivalgymo ir antsvorio kamuojami žmonės gali tikėtis numesti svorio, jei įveiks pastovų persivalgymą. Tačiau svorio mažėjimas gali būti lėtas ir ne toks ženklus, kokio norėtųsi.

Trečiasis kelias:

Nutukimas -> Dietos laikymasis -> Pastovus persivalgymas -> Nutukimas

Kaip pasireiškia nutukimo ir pastovaus persivalgymo ryšys konkrečiais atvejais? Mes jau žinome, kad daugelis nuo persivalgymo sutrikimo kenčiančių žmonių apskritai linkę per daug valgyti ir persivalgyti, o tai, žinoma, turi įtakos jų svoriui. Kadangi jie persivalgo ir tarp persivalgymo priepuolių, nepanašu, kad įveikus šiuos priepuolius, jiems pavyktų netekti daug svorio. Nebent gydymo metu bus mėginama įveikti ne tik pastovų persivalgymą, bet ir bendrą polinkį per daug valgyti.

O kaip nervine bulimija sergantys žmonės? Kokių svorio pokyčių jie gali tikėtis gydymo eigoje? Kaip jau minėta anksčiau ir matyti iš iliustracijos, didelės šių sergančiųjų dalies svoris gydymo pradžioje būna normalus. Tačiau kai kurie specialistai teigia, kad nors statistiškai vertinant jų svoris gali būt laikomas normaliu, iš tikrųjų jis yra mažesnis už „natūralų svorį“. Kitaip sakant, spėjama, kad nervine bulimija sergantys žmonės natūraliai turėtų sverti daugiau. Šį teiginį mėginama pagrįsti tuo, kad tokių žmonių šeimose nutukimo rodiklis yra aukštesnis ir kai kurie iš šių žmonių patys yra turėję antsvorio prieš išsivystant sutrikimui.

Jei šis požiūris būtų teisingas, visiškai pasveikę žmonės – tie, kurie pakeičia valgymo įpročius ir nebesilaiko dietos, – turėtų priaugti svorio. Tačiau buvo išsiaiškinta, jog taip neatsitinka. Pvz., kaip parodė paskutinis tyrimas Oksforde, visiškai pasveikusių žmonių  svoris nuo gydymo pradžios per šešiolika mėnesių iš esmės beveik nepasikeitė. Šių pacientų vidutinis svoris prieš gydymą buvo 137 svarai (62,14 kg), o po šešiolikos mėnesių – 134 svarai (60,78 kg). Tačiau šie skaičiai atspindi tik statistinį vidurkį.

Kaip rodo iliustracija, yra pacientų, praradusių daug daugiau svorio, o yra ir priaugusių. Vis dėl to galutinai išnagrinėjus tyrimo rodiklius, nėra pagrindo teigti, kad nervine bulimija sergančiųjų svoris yra natūraliai didelis.

Akivaizdu, kad ryšys tarp nutukimo ir pastovaus persivalgymo pakankamai sudėtingas. Kenčiant nuo pastovaus persivalgymo bet kokia svorio problema greičiausiai išlieka ir dėl persivalgymo priepuolių, ir dėl bendrosios tendencijos persivalgyti. Nervinės bulimijos atveju žmonėms dėl baimės nutukti gali padidėti pavojus įgyti antsvorio, tačiau tikrasis nutukimas retai tampa problema. Esminė problema yra baimė nutukti. Ji ir suvaidina lemiamą vaidmenį sutrikimui įsisenėti.

Parengta pagal dr. Ch. Fairburn „Kaip įveikti pastovų persivalgymą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s