Mitai ir faktai. Anoreksija

Mitas:„Žmonės, sergantys anoreksija, tiesiog bando gauti dėmesio.“
Faktas: Anoreksija nėra būdas gauti dėmesio ir sergantieji negali ligos specialiai „išvystyti“, vedini tokio tikslo. Tačiau kartais liga gali būti pasąmoningai naudojama kaip priemonė susitvarkyti su tuo, kas sukelia skausmą sergančiojo gyvenime.

Mitas:„Anoreksija – liga iš tuštybės. Jei anoreksija sergantis žmogus sako, kad jaučiasi storas, jis tiesiog nori gauti komplimentų.
Faktas: Sergantieji anoreksija iš tikrųjų iškreiptai mato savo kūną. Tai vienas iš ligos simptomų. Dažniausiai sergantieji mato savo kūną kitaip nei jį mato aplinkiniai žmonės. Šis reiškinys aprašomas kaip kreivo veidrodžio efektas: anoreksijos kamuojamų žmonių savęs suvokimas neleidžia jiems matyti tikrojo savo atspindžio, objektyviai įvertinti savo kūno ir formų.

Mitas: Anoreksija – pačių žmonių pasirinkimas.“
Faktas: Žmonės negali pasirinkti, sirgti anoreksija ar ne. Kaip ir kiti valgymo sutrikimai – tai rimta psichikos liga.

Mitas: „Visi valgymo sutrikimai yra pirmiausiai maisto ir svorio problema.“
Faktas: Anoreksija ir kiti valgymo sutrikimai nėra tik maisto problema. Maisto vengimas, badavimas, persivalgymas ir vėmimas yra tik gilesnių problemų simptomai.

Mitas: „Anoreksija yra tik jaunų, turtingų ir išlepintų merginų problema.“
Faktas: Anoreksija, kaip ir kiti valgymo sutrikimai, nediskriminuoja: liga nepriklauso nuo socialinės, ekonominės, kultūrinės padėties, lyties, amžiaus ar odos spalvos.

Mitas: „Žmonės, sergantys anoreksija, nepatiria persivalgymo priepuolių.“
Faktas: Žmonės, sergantys anoreksija, kartais persivalgo. Persivalgymo priepuoliai dažniausiai lydymi kompensacinio elgesio, tokio kaip laisvinamųjų vartojimas, vėmimas ar labai intensyvus sportas.

Mitas: „Žmogus, valgantis tris kartus per dieną, negali sirgti anoreksija.“
Faktas: Badavimas nebūtinai reiškia visišką maisto vengimą. Tai taip pat gali būti griežtas maisto produktų ar jų kiekio apribojimas. Pavyzdžiu, žmogus gali valgyti normalų maisto kiekį kelias dienas iš eilės, o po to kelias kitas dienas labai griežtai sumažinti suvartojamų kalorijų skaičių. Kitas susijęs neteisingas įsitikinimas, kad sergantieji valgo tik sveiką ir dietinį maistą. Tai nebūtinai tiesa, dažnu atveju sergantieji anoreksija valgo saldų maistą, nes jis greičiau suteikia energijos.

Mitas: „Žmogus, sergantis anoreksija, negali mirti, jei papildomai rūpinasi savo širdimi ir kūnu, vartodamas maisto papildus ir vitaminus.“
Faktas: Tai vienas labiausiai paplitusių mitų tarp pačių sergančiųjų, nes jis leidžia jiems tikėti, jog sutrikimas nėra rimtas. Kai kurie mano, jog nuolat vartodami vitaminus apsaugos savo kūną nuo blogos mitybos pasėkmių ir/ar nerizikuos savo fizine sveikata, nes šitaip „apeinamas“ maistinių medžiagų trūkumas. Tačiau vitaminais ir maisto papildais neįmanoma kompensuoti kūnui padaromos žalos badaujant, todėl fiziniai padariniai ilgai badaujant – neišvengiami.

Mitas: „Anoreksija yra liga, kuria išimtinai siekiama tik kontroliuoti.“
Faktas: Šiek tiek tiesos šiame teiginyje yra, tačiau svarbu atsikratyti kai kuriais klaidingais įsitikinimais apie kontrolės ir valgymo sutrikimų sąsajas. Sergantis anoreksija gali jausti, kad jis ar ji negali keisti savo gyvenimo tam tikrose (dažniausiai – pagrindinėse) srityse ar negali kontroliuoti svarbių gyvenime įvykių, todėl visą kontrolę sutelkia į maistą, taip sukurdamas jausmą, jog yra bet viena sritis, kurioje vadovauja. Kai kuriais atvejais anoreksija padeda atsitraukti nuo skausmingų, nesuvaldomų, nepageidaujamų jausmų, įvykių ar išgyvenimų. Sergantysis nežino kito būdo su tuo susitvarkyti, tačiau tai galima pakeisti. Viena iš svarbių dalių sveikimo procese – mokymasis priimti emocijas ir susitvarkyti su problemomis kitais – sveikesniais – būdais.

Mitas: „Anoreksija tėra vienas iš gyvenimo periodų.“
Faktas: Anoreksija jokiais atvejais nelaikoma natūraliu elgesiu ar periodu, kuris praeis. Tai valgymo sutrikimas ir į jį reikia žiūrėti labai rimtai.

Įrašo “Mitai ir faktai. Anoreksija” komentarų: 1

  1. We stumbled over here coming from a different
    website and thought I might check things out. I like what I
    see so now i am following you. Look forward to looking over your
    web page for a second time.
    My website csiaspb.org

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s